
Problem z kuną na poddaszu.
Mieszkańcy domów jednorodzinnych coraz częściej spotykają się z problemem kun domowych. Wybierają one poddasza, strychy i traktują je jako swoje lokum. Kuny w budynkach wyrządzają wiele szkód. Dokonują zniszczeń materiału izolacyjnego, membrany dachowej, kabli elektrycznych i antenowych, narażając właścicieli na bardzo duże wydatki związane z ich naprawą. Dodatkowo obecność kun wiąże się z uciążliwymi- szczególnie w porze nocnej hałasami, a także nieprzyjemnym, silnym odorem odchodów.
Charakterystyka kun.
Kuny domowe, podobnie jak inne szkodniki np. myszy, szczury potrafią wspinać się po rynnie dachowej i elewacji. Dużym ułatwieniem są dla nich drzewa znajdujące się w pobliżu budynku, z których zwinnie skaczą na dach. By uniemożliwić kunom dalsze wyrządzanie szkód należy odciąć im dostęp do budynku.
Jak skutecznie odstraszyć kuny ?
Skutecznym sposobem na odstraszenie kuny jest zamontowanie pastucha elektrycznego. Jednym z rozwiązań jest montaż pastucha w rynnach dachowych. Jest to zabezpieczenie dedykowane szczególnie przeciw kunom, które wspinają się po rynnach spustowych lub przeskakują na dach z sąsiadujących drzew, garaży, czy budynków gospodarczych.
Pastuch elektryczny na kuny.
Zestaw pastucha elektrycznego na kuny przeznaczony do montażu w rynnach dachowych składa się elektryzatora generującego impulsy, obejm rynnowych, linki stalowej, izolatorów, a także innych komponentów montażowych i podłączeniowych.
Kluczowe znaczenie odgrywa odpowiednie zabezpieczenie rynien spustowych, na których to tuż pod podbitką zakłada się specjalne obejmy o regulowanym obwodzie wraz z izolatorami. Przez izolatory prowadzona jest linka stalowa fi 1,2 mm. Liczba poziomów przewodu zależy od materiału z jakiego wykonane są rynny:
- dla rynien plastikowych konieczne jest poprowadzenie dwóch poziomów linki stalowej z których jeden montuje się w uchwycie izolatora, drugi po jego trzpieniu. Poziomy stanowią odpowiednio przeciwne bieguny „+” oraz „-„ .
- dla rynien metalowych wystarczy poprowadzenie jednego poziomu linki stalowej, przebiegającej przez uchwyty izolatorów. Jeden poziom linki stalowej stanowi „+”, przeciwnym biegunem „-„ jest rynna metalowa.
Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie rozmieszczenie nasadek z izolatorami w rynnach dachowych. Zaleca się umieszczać je w odległości co ok. 2,5 m. Należy zadbać o to by przewody były odpowiednio naprężone, tak by przeciwległe bieguny nie miały możliwości dotknięcia się, co zaburzyłoby prawidłową pracę pastucha.
Do czego ma służyć ogrodzenie?
Poradnik ogrodzeń elektrycznych
Zapraszamy do zapoznania się z sekcją poradników poświęconych tematyce ogrodzeń elektrycznych, przygotowanych przez ekspertów z naszego sklepu. Dzięki opublikowanym artykułom, każda początkująca osoba, będzie w stanie dowiedzieć się m. in. jak wybrać odpowiedni elektryzator, jak zbudować ogrodzenie elektryczne dla psa czy jak bezpiecznie przetestować pastuch elektryczny. Dowiedz się więcej i zbuduj skuteczne ogrodzenie elektryczne.