Rodzaje zasilania elektryzatorów

Rodzaje zasilania elektryzatorów

Rodzaje elektryzatorów.

Elektryzator nazywany jest potocznie paralizatorem, impulsatorem, pastuchem. Rodzaj zasilania to jeden z głównych parametrów wyboru odpowiedniego elektryzatora. Ze względu na rodzaj zasilania elektryzatory dzielimy na:

elektryzatory sieciowe

elektryzatory bateryjno-akumulatorowe

elektryzatory solarne

elektryzatory uniwersalne

Elektryzatory sieciowe.

zasilane są z sieci elektrycznej 230 V, stosowane w miejscach, w których jest łatwy dostęp do sieci elektrycznej. Elektryzatory sieciowe montowane są zazwyczaj na ścianach budynków lub w pomieszczeniach gospodarskich, blisko obejść, dzięki czemu kontrola urządzenia jest bardzo prosta i bezproblemowa. Umiejscowienie elektryzatora w pomieszczeniu chroni go przed kradzieżą, co jest bardzo dużym plusem w porównaniu do elektryzatorów, które umiejscowione są bezpośrednio na pastwisku. Pastuch sieciowy jest gwarancją stałych impulsów o możliwie najwyższej mocy, co w przypadku rozładowania elektryzatora akumulatorowego jest niemożliwe do uzyskania. Ważnym aspektem skłaniającym do wyboru elektryzatorów sieciowych jest ich dużo niższa cena niż np. elektryzatorów akumulatorowych.

Elektryzatory Bateryjno – akumulatorowe.

Zasilane z baterii bądź akumulatora 9 - 12 V. Główną zaletą elektryzatorów akumulatorowych jest mobilność – możliwość pracy w dowolnym miejscu, z dala od zabudowań i linii elektrycznych. Dlatego elektryzatory bateryjno – akumulatorowe skutecznie ochraniają odległe uprawy rolne przed dziką zwierzyną.

Połączenie elektryzatora z baterią / akumulatorem odbywa się za pomocą krokodylków. Stan naładowania akumulatora można sprawdzić prostym miernikiem napięć elektrycznych. Do ładowania akumulatora wykorzystujemy prostownik 12 V, taki który stosujemy podczas ładowania akumulatorów samochodowych. 

Bateria zainstalowana w elektryzatorze jest jednorazowego użytku – po zużyciu nie można już jej naładować. Żywotność baterii / akumulatora jest zależna głównie od pojemności (wyrażanej w Ah), długości ogrodzenia, częstości wysyłania impulsów elektrycznych oraz porośnięcia roślinnością ogradzanego terenu, dlatego producent nie jest w stanie określić pełnej żywotność danej baterii bądź akumulatora. Jeśli zakupiony elektryzator nie posiada w obudowie specjalnego miejsca na akumulator, najlepiej skryć go w zamykanej skrzynce, aby zapobiec kradzieży. Niektóre modele elektryzatorów są już przystosowane do przechowania akumulatora bądź baterii – mają postać metalowych skrzyń.

Elektryzatory Solarne.

Elektryzator zasilany z akumulatora można wspomagać panelem słonecznym, mówimy wtedy o elektryzatorach solarnych. Światło słoneczne zostaje przekształcone w energię elektryczną, wykorzystaną do doładowania akumulatora. Należy pamiętać, że panel solarny nie jest w stanie całkowicie naładować akumulatora, pozwala on na jego podtrzymanie i doładowywanie. Intensywność doładowywania jest zależna od mocy zastosowanego panelu. Moce najczęściej stosowanych baterii słonecznych to 5W, 10W oraz 30W. Średnio dla panelu słonecznego o mocy 5 W energia wytwarzana w ciągu jednego dnia to 1 Ah, wartość ta wzrasta proporcjonalnie do paneli o większej mocy. Do ulepszenia działania panelu solarnego z akumulatorem można zastosować regulator ładowania, który nie dopuszcza do nadmiernego naładowania oraz rozładowania akumulatora.

Zestaw elektryzatora akumulatorowego wspomagany baterią słoneczną charakteryzuje się wysoką energooszczędnością, ponieważ nie jest konieczne częste ładowanie akumulatora energią z sieci elektrycznej. Jest to również korzystne działanie na rzecz ochrony środowiska oraz zwiększenia żywotności akumulatora.

Elektryzatory Uniwersalne.

Połączenie elektryzatora sieciowego oraz bateryjno – akumulatorowego, nazywany jest również elektryzatorem hybrydowym. Elektryzator uniwersalny może być zasilany z sieci 230 V bądź akumulatora / baterii, w zależności od możliwości. Należy pamiętać, że elektryzator hybrydowy nie może być jednocześnie zasilany z sieci i akumulatora.

Skontaktuj się z konsultantem +48 62 739 40 70 Infolinia pon-pt (7:00 - 16:00) / sobota (8:00 - 14:00)

Zapraszamy do zapoznania się z sekcją poradników poświęconych tematyce ogrodzeń elektrycznych, przygotowanych przez ekspertów z naszego sklepu. Dzięki opublikowanym artykułom, każda początkująca osoba, będzie w stanie dowiedzieć się m. in. jak wybrać odpowiedni elektryzator, jak zbudować ogrodzenie elektryczne dla psa czy jak bezpiecznie przetestować pastuch elektryczny. Dowiedz się więcej i zbuduj skuteczne ogrodzenie elektryczne.

Załóż konto

Nie posiadasz konta? Zarejestruj się!

Zarejestruj się

Zakładając u nas konto, możesz m.in. otrzymywać informację o nowościach, wyprzedażach oraz robić zakupy szybciej, bez wpisywania danych do wysyłki