Ogrodzenia elektryczna a bezpieczeństwo

Ogrodzenia elektryczna a bezpieczeństwo

czy ogrodzenie elektryczne jest bezpieczne

Czy ogrodzenie elektryczne jest bezpieczne ?

Ogrodzenie elektryczne są bezpieczną alternatywną w stosunku do ogrodzeń z drutów kolczastych. Pastuch w odróżnieniu od drutu kolczastego nie rani zwierzęcia i nie wyrządza mu krzywdy. Zwierzęta odstraszane są poprzez krótkie, ale bezpieczne impulsy elektryczne. W momencie zetknięcia przez zwierzę przepływa impuls prądu, który jest zapamiętany przez długi czas.

Impulsy generowane przez ogrodzenia elektryczne są bezpieczne również dla ludzi. W celu zapewnienia bezpieczeństwa w fazie projektowania i konstruowania ogrodzenia należy kierować się podstawowymi zasadami:  

- ogrodzenie elektryczne nie może być zasilane z dwóch elektryzatorów. Zarówno ludzie jak i zwierzęta nie mogą otrzymać większego impulsu niż 1 impuls na 1 sekundę.

- w sytuacji sąsiadujących ogrodzeń elektrycznych odległość między przewodami ogrodzeń powinna wynosić co najmniej 2m. Zapobiega to przypadkowemu działaniu więcej niż 1 impulsu na sekundę.

- nie należy podłączać elektryzatora do ogrodzeń z drutu kolczastego lub drutu o ostrych krawędziach,

- urządzenia generujące impulsy elektryczne muszą być wyłącznie fabryczne, najlepiej firmowe np. Chapron,

- przewody ogrodzenia elektrycznego (nawet izolowane) nie mogą stykać się z przewodami sieci elektrycznej.

Zgodnie z rozporządzeniem MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 28 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich każde ogrodzenie elektryczne powinna być oznaczone tabliczkami ostrzegającymi.  Jest to niezbędny wymóg znakowania pastuchów, które przebiegają w miejscach publicznych oraz wzdłuż dróg i ścieżek. Rozmieszczenie tabliczek ostrzegawczych powinno przebiegać regularnie co 50 m. 

Tablica informująca powinna zawierać czytelny napis: UWAGA OGRODZENIE ELEKTRYCZNE umieszczony na żółtym tle, a jej wymiary nie mogą być mniejsze niż 10x20 cm.

Skontaktuj się z konsultantem +48 62 739 40 70 Infolinia pon-pt (7:00 - 16:00) / sobota (8:00 - 14:00)

Zapraszamy do zapoznania się z sekcją poradników poświęconych tematyce ogrodzeń elektrycznych, przygotowanych przez ekspertów z naszego sklepu. Dzięki opublikowanym artykułom, każda początkująca osoba, będzie w stanie dowiedzieć się m. in. jak wybrać odpowiedni elektryzator, jak zbudować ogrodzenie elektryczne dla psa czy jak bezpiecznie przetestować pastuch elektryczny. Dowiedz się więcej i zbuduj skuteczne ogrodzenie elektryczne.

Załóż konto

Nie posiadasz konta? Zarejestruj się!

Zarejestruj się

Zakładając u nas konto, możesz m.in. otrzymywać informację o nowościach, wyprzedażach oraz robić zakupy szybciej, bez wpisywania danych do wysyłki