1. Przygotowanie terenu
Rozpoczynając budowę pastucha elektrycznego należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu terenu. Ważne jest, aby dokładnie wykosić trawę oraz wszelką roślinność, która może mieć styczność z linią ogrodzenia, ponieważ wszelkie przebicia skutkować będą w obniżeniu efektywności pastucha. Warto jest użyć kosy spalinowej, gdyż pozwoli to na dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc.
2. Osadzenie słupków drewnianych
Po przygotowaniu terenu, należy przejść do wkopania słupków drewnianych, w kluczowych miejscach tworzonego pastucha tj. na narożnikach, na rozpoczęciu i zakończeniu linii pastucha. Jest to bardzo ważne, aby słupki początkowe i końcowe posiadały solidną budowę oraz były dobrze osadzone w ziemi (ok. 50 cm). Ich całkowita wysokość zależy od rodzaju budowanego ogrodzenia. Słupki widoczne na zdjęciach posiadają 170 cm i zostały przygotowane z myślą budowy pastucha przeciwko dzikom. W przypadku tworzenia ogrodzenia na jelenie słupki powinny mieć ok. 200 cm (dł. całkowita przed wkopaniem w ziemię). W przypadku długich ogrodzeń elektrycznych zalecamy także osadzenie pośredniego słupka drewnianego w połowie linii pastucha, w celu wzmocnienia całego ogrodzenia. (slupek drewniane do pastucha)
3. Montaż izolatorów i rozwijanie przewodu
Po wkopaniu słupków drewnianych przechodzimy do montażu izolatorów. Jest to wymagane, gdyż za moment będzie trzeba rozwinąć przewód - w prezentowanym ogrodzeniu będzie to linka stalowa fi 1,2 mm
Na obu słupkach, początkowym i końcowym mocowane są izolatory narożne przy użyciu wspomnianej linki stalowej. Ważne jest, aby montaż ten został przeprowadzony solidnie, ponieważ w punkcie 5 naciągana będzie linia ogrodzenia.
Oprócz izolatora narożnego i odcinka linki stalowej, wymagane będą łączniki Clip do linki, drutu i plecionki.
Jeżeli jako słupek pośredni wkopany został słupek drewniany, mocowane są zwykłe izolatory do drutu, linki i plecionki do drewna. Następnie można przejść do rozwijania linki po całej długości ogrodzenia.
4. Paliki polipropylenowe
Kolejnym etapem jest osadzenie słupków z tworzywa sztucznego. Dla potrzeb ogrodzenia przeciwko dzikom wybrane zostały paliki polipropylenowe 105 cm. Słupki z tworzywa sztucznego są błyskawiczne w mocowaniu, dzięki specjalnej nóżce, która ułatwia solidne wbicie ich w ziemię.
Paliki wbijane są około co 5 - 6 metrów jeżeli teren, na którym budowany jest pastuch, jest płaski. W przypadku większego pofałdowania terenu (np. na wzniesieniach) wymagane będzie ustawianie słupków w odpowiednio mniejszych odstępach.
Kiedy już wszystkie paliki zostały wbite w ziemię, należy zamocować linkę na każdym słupku, przekładając ją na odpowiedni uchwyt.
5. Naciąganie linii ogrodzenia
Zapewnienie właściwego naprężenia linii pastucha mogłoby się wydawać trudnym zadaniem, jednakże dzięki wykorzystaniu specjalnego napinacza i kierownicy, czynność ta przebiega bezproblemowo i bardzo sprawnie. Warto również przed rozpoczęciem naciągania zamocować sprężynę naciągową, która wspomaga napinanie oraz działa jak amortyzator w przypadkach, gdy zwierzę wpada w linię ogrodzenia. Napinacz do drutu i linki stalowej nakładany jest na linkę stalową, a dedykowaną kierownicę łączymy z napinaczem, co w efekcie pozwala na komfortowy uciąg linii pastucha.
6. Przejście bramowe
Następnym etapem budowy będzie montaż przejścia bramowego. Jego montaż przebiega dość szybko. Po wkręceniu izolatorów bramowych można już zawiesić sprężynę. Następnie należy połączyć izolatory bramowe z linią ogrodzenia, tak aby przewodziły one prąd elektryczny.
Budując przejście bramowe trzeba pamiętać o zakopaniu w ziemi przewodu izolowanego, aby zapewnić ogrodzeniu ciągłość elektryczną w momencie, gdy otwierana jest brama.
7. Montaż odgromnika i podłączenie elektryzatora
Na zakończenie pracy, należy się zająć montażem odgromnika, który ma za zadanie chronić elektryzator przed uderzeniami pioruna. Tak jak widać na zdjęciu, można go przykręcić bezpośrednio do słupka.
Następnie używając na przykład przewodu izolowanego, odgromnik łączony jest z elektryzatorem i z bolcem uziemiającym (wbitym w ziemię). Jedynym co pozostaje do zrobienia, to odłączenie elektryzatora i pastuch elektryczny jest gotowy do pracy.
Do czego ma służyć ogrodzenie?
Poradnik ogrodzeń elektrycznych
Zapraszamy do zapoznania się z sekcją poradników poświęconych tematyce ogrodzeń elektrycznych, przygotowanych przez ekspertów z naszego sklepu. Dzięki opublikowanym artykułom, każda początkująca osoba, będzie w stanie dowiedzieć się m. in. jak wybrać odpowiedni elektryzator, jak zbudować ogrodzenie elektryczne dla psa czy jak bezpiecznie przetestować pastuch elektryczny. Dowiedz się więcej i zbuduj skuteczne ogrodzenie elektryczne.