Ochrona sadów przed zającami

Ochrona sadów przed zającami

Szkody rolne wyrządzone przez zające.

Większość osób zajmujących się sadownictwem nie zdaje sobie sprawy, że szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną mogą wynosić od kilku nawet do kilkudziesięciu procent ogólnych szkód rolnych w skali roku. Część z nich jest sprawką popularnych szaraków, które upodobały sobie szczególnie obszary z warzywami kapustnymi. Większe szkody wyrządzają one jednak w sadach i szkółkach drzewnych, gdzie podczas zimy obgryzają korę z młodych drzew. W dodatku zające bardzo chętnie zakładają swoje kolonie w pobliżach młodników sosnowych, pagórków i nasypów kolejowych.

Charakterystyka ogrodzenia przeciw zającom.

Zając jest znakomitym sprinterem oraz skoczkiem. Doskonale skacze wzwyż oraz w dal, dlatego też budując pastuch elektryczny na zające, musimy pamiętać o tym, że musi on mieć odpowiednią wysokość. Zupełnie wystarczające będzie użycie przewodów na trzech wysokościach - 30 cm, 15 cm i 5 cm, z czego ten ostatni przewodnik powinien być uziemiony. Jako przewodu zalecamy użycie plecionki, linki stalowej lub ewentualnie drutu. Ważne jest, aby przewód był odporny na odkształcenia oraz zachowywał właściwe naprężenie. Jako słupków możemy użyć krótkich palików drewnianych. Należy jednak pamiętać o użyciu odpowiednich izolatorów.

Elektryzator w ogrodzeniu elektrycznym na zające.

Kolejną kwestią, którą powinniśmy poruszyć jest wybór elektryzatora. W zależności od położenia tworzonego ogrodzenia elektrycznego na zające lub króliki musimy wybrać pomiędzy elektryzatorem sieciowym lub akumulatorowym. Następnym kryterium jest jego moc oraz siła impulsu. Zalecamy, aby zainwestować w silniejsze urządzenie, które poradzi sobie z wrastającą w przewody roślinnością. Pamiętajmy, aby regularne wykaszać miejsca, w których biegnie pastuch na króliki, ponieważ ma bardzo duże znaczenie dla jakości naszej ochrony oraz utrzymania stałej siły impulsu. Chociaż na rynku istnieje wiele sposobów i rozwiązań przystosowanych do ochrony sadów przed zającami, to budowa ogrodzenia elektrycznego będzie z pewnością najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Skontaktuj się z konsultantem +48 62 739 40 70 Infolinia pon-pt (7:00 - 16:00) / sobota (8:00 - 14:00)

Zapraszamy do zapoznania się z sekcją poradników poświęconych tematyce ogrodzeń elektrycznych, przygotowanych przez ekspertów z naszego sklepu. Dzięki opublikowanym artykułom, każda początkująca osoba, będzie w stanie dowiedzieć się m. in. jak wybrać odpowiedni elektryzator, jak zbudować ogrodzenie elektryczne dla psa czy jak bezpiecznie przetestować pastuch elektryczny. Dowiedz się więcej i zbuduj skuteczne ogrodzenie elektryczne.

Załóż konto

Nie posiadasz konta? Zarejestruj się!

Zarejestruj się

Zakładając u nas konto, możesz m.in. otrzymywać informację o nowościach, wyprzedażach oraz robić zakupy szybciej, bez wpisywania danych do wysyłki