Ogrodzenia elektryczne przeciw jeleniom

Ogrodzenia elektryczne przeciw jeleniom

pastuch_elektryczny_na_jelenie

Charakterystyka Jeleni

Jeleń jest parzystokopytnym zwierzęciem, który za dnia ukrywa się w gęstwinach lasu, a po zmierzchu wyrusza na nocne żery. Do jego przysmaków oprócz pędów, liści, kory, owoców drzew, należą także zboża, ziemniaki, buraki i kapusta. Z racji swoich upodobań smakowych Jeleń zalicza się do grona zwierząt, które często wyrządzają szkody na polach uprawnych. Z racji dużej ilości problemów spowodowanych niszczycielską działalnością Jeleni koła łowieckie zobowiązane są do wypłacania odszkodowań dla rolników w przypadku zniszczenia ich upraw. Niestety jest to długotrwały proces, a same odszkodowania często nie wyrównują poniesionych strat, dlatego coraz więcej świadomych gospodarzy inwestuje w zabezpieczenia swoich upraw.

Zabezpieczenie upraw przed Jeleniem

Ogrodzenie elektryczne jest skuteczną zaporą zabezpieczającą plony przed niszczycielską ekspansją Jeleni. Koszt wykonania pastucha elektrycznego na jelenie jest stosunkowo niewielkim wydatkiem w porównaniu do możliwych poniesionych strat.

Jak przygotować skuteczne ogrodzenie elektryczne ochraniające uprawy przed Jeleniem

Podczas budowy ogrodzenia elektrycznego przeciw jeleniom, należy przyjąć odrobinę inną strategię niż w przypadku saren. Przede wszystkim pastuch musi być wyższy oraz zalecane jest użycie większej liczby przewodników. Polecamy, aby skuteczne ogrodzenie składało się z trzech poziomów przewodników: 2 z linki stalowej lub drutu i górne z taśmy, która będzie dobrze widoczna dla jelenia. Jeden z przewodów powinien znajdować się na wysokości nosa zwierzęcia. Górny przewód pastucha elektrycznego na jelenie powinien być zawieszony na poziomie ok 150 cm.

Aby ogrodzenie działało poprawnie należy dobrać odpowiedni elektryzator.  Jego parametry powinny przypominać te przedstawione w artykule odnośnie pastuchom na sarny, tj. napięcie rzędu 8000 V oraz o siła impulsu elektrycznego równa 3J. Ważne jest, aby pamiętać o właściwym uziemieniu ogrodzenia oraz izolacji ogrodzenia, gdyż ma to kluczowy wpływ na jakość napięcia płynącego przez obwód pastucha. Przypominamy, że warto zwrócić uwagę na to, że roślinność, która wrasta w przewody ogrodzenia, sprawia, że traci ono na swojej skuteczności. Zalecamy zatem, aby kontrolować przerost roślinności na ogrodzeniu oraz w miarę możliwości wykarczować miejsca, w których roślinność wrasta w nasze przewody elektryczne.

Wielu rolników przekonało się, że właściwie zbudowany pastuch elektryczny pozwala skutecznie zminimalizować straty łowieckie wyrządzane przez jelenie. 

Skontaktuj się z konsultantem +48 62 739 40 70 Infolinia pon-pt (7:00 - 16:00) / sobota (8:00 - 14:00)

Zapraszamy do zapoznania się z sekcją poradników poświęconych tematyce ogrodzeń elektrycznych, przygotowanych przez ekspertów z naszego sklepu. Dzięki opublikowanym artykułom, każda początkująca osoba, będzie w stanie dowiedzieć się m. in. jak wybrać odpowiedni elektryzator, jak zbudować ogrodzenie elektryczne dla psa czy jak bezpiecznie przetestować pastuch elektryczny. Dowiedz się więcej i zbuduj skuteczne ogrodzenie elektryczne.

Załóż konto

Nie posiadasz konta? Zarejestruj się!

Zarejestruj się

Zakładając u nas konto, możesz m.in. otrzymywać informację o nowościach, wyprzedażach oraz robić zakupy szybciej, bez wpisywania danych do wysyłki