Ogrodzenia elektryczne przeciw sarnom

Ogrodzenia elektryczne przeciw sarnom

ogrodzenie_na_sarny_pastuchy

Charakterystyka ogrodzeń elektrycznych zabezpieczających przed sarnami.

Podczas budowy ogrodzenia elektrycznego przeciw sarnom należy dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy o tych zwierzętach. Sarna należy do rodziny jeleniowatych. Długość jej ciała wynosi maksymalnie 140 cm, a wysokość do 90 cm. Sarny, w zależności od pory roku, odżywiają się m.in. ziołami, trawą, owocami, grzybami oraz młodymi pędami drzew i krzewów. Niestety zdarza się, że zainteresują się one również ziemniakami, burakami pastewnymi i kukurydzą.

Sarny zwabione łatwym dostępem do pożywienia często zapuszczają się na pola uprawne, co powoduje nie małe starty. Takie szkody corocznie obciążają budżet kół łowieckich, które muszą wypłacać wysokie odszkodowania z tego tytułu. Skutecznym rozwiązaniem pozwalającym na ochronę upraw przed tymi zwierzętami, jest budowa pastucha elektrycznego.

Czym kierować się przy wyborze pastucha elektrycznego na sarny ?

Budowa ogrodzenia zapobiegającego przedostawaniu się  saren powinna zostać odpowiednio zaplanowana.

Warto zacząć od wyboru odpowiedniego elektryzatora, czyli urządzenia zasilającego pastuch. Taki elektryzator powinien charakteryzować się napięciem wynoszącym, co najmniej 8000 V oraz energią impulsu min. 3 J. Odpowiednio dobrane parametry sprawią, że zwierzę, które raz wejdzie w kontakt z przewodnikiem ogrodzenia, zapamięta nieprzyjemny bodziec oraz obszar na którym go odczuł i szybko tam nie wróci.

Zakładając, że ochraniać będziemy pola uprawne znajdujące się z dala od źródeł zasilania sieciowego, powinniśmy zdecydować się na elektryzator akumulatorowy.

Należy pamiętać, że wszelkie gałęzie, chwasty i rośliny, które wrastają w ogrodzenie, skutkują w obniżeniu całkowitej efektywności ogrodzenia.

Zabezpieczenie przed szkodami łowieckimi.

Aby skutecznie minimalizować szkody łowieckie wyrządzane przez sarny, pastuch elektryczny powinien stanowić niemożliwą do przekroczenia barierę dla tych zwierząt. Zdjęcie poniżej obrazuje, na jakiej wysokości zaleca się umieszczenie przewodników. Sugerujemy, aby na dolnym poziomie użyć linki stalowej, która jest znacznie bardziej wytrzymała niż zwykły drut ocynkowany. Na górnym poziomie najlepiej użyć taśmy o szerokość ok. 10 mm, która będzie dobrze widoczna dla zwierzęcia. Połączenie tych dwóch rozwiązań sprawi, że nasz pastuch na sarny będzie skuteczny oraz wytrzymały.

Ważnym aspektem planowania budowy pastucha jest odpowiedni wybór słupków. W tym przypadku możemy postawić na pale drewniane lub pliki z tworzywa sztucznego. Warto także pamiętać o wykorzystaniu odpowiednich izolatorów. W celu zwiększenia odporności naszego przewodu, jakim może być linka stalowa, zalecamy instalację specjalnej sprężyny amortyzującej, która skutecznie zniweluje występujące naprężenia. 

Pamiętajmy, że sarny to bardzo płochliwe i czułe zwierzęta. Odpowiednio zbudowane ogrodzenie elektryczne generuje pole magnetyczne, które będzie przez sarny wyczuwalne, a zwierzęta będą trzymać się od niego z daleka.

Skontaktuj się z konsultantem +48 62 739 40 70 Infolinia pon-pt (7:00 - 16:00) / sobota (8:00 - 14:00)

Zapraszamy do zapoznania się z sekcją poradników poświęconych tematyce ogrodzeń elektrycznych, przygotowanych przez ekspertów z naszego sklepu. Dzięki opublikowanym artykułom, każda początkująca osoba, będzie w stanie dowiedzieć się m. in. jak wybrać odpowiedni elektryzator, jak zbudować ogrodzenie elektryczne dla psa czy jak bezpiecznie przetestować pastuch elektryczny. Dowiedz się więcej i zbuduj skuteczne ogrodzenie elektryczne.

Załóż konto

Nie posiadasz konta? Zarejestruj się!

Zarejestruj się

Zakładając u nas konto, możesz m.in. otrzymywać informację o nowościach, wyprzedażach oraz robić zakupy szybciej, bez wpisywania danych do wysyłki