Ogrodzenia elekryczne przeciw dzikom

Ogrodzenia elekryczne przeciw dzikom

Liczna populacja dzików w Polsce

Według ostatnich danych udostępnionych przez Polski Związek Łowiecki, liczebność polskiej populacji dzika szacowana jest obecnie na ok. 229 tys. osobników. Z powodu zmian spowodowanych stale ocieplającym się klimatem w Polsce od kilku lat występują dość łagodne zimy, które sprzyjają szybkiemu wzrostowi populacji dzików.

„Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły” – cytując utwór Jana Brzechwy możemy zastanawiać się czy ów dzik rzeczywiście jest realnym zagrożeniem dla człowieka i dlaczego od kilku lat Polski Związek Łowiecki próbuje ściśle kontrolować liczebność tego gatunku.

Szkody Łowieckie

Wiele kół łowieckich posiada w swoich obwodach dziki, które od zawsze narażały i narażają myśliwych na wysokie straty pieniężne. Szkody łowieckie to również odwieczne utrapienie rolników oraz działkowców, którzy posiadają ziemie uprawne w pobliżu lasów.

Jeden dzik w ciągu nocy, jest w stanie kompletnie zniszczyć uprawy na obszarze równym 1ha. Wiemy zatem, że dzik w pojedynkę stanowi duże zagrożenie, ale pamiętajmy o tym, że dzik jest zwierzęciem stadnym. Gromada dzików, która natrafi na obszar pól uprawnych może w bardzo krótkim czasie zniszczyć całą produkcję rolną na rozległym obszarze. Szczególnie zagrożeni są rolnicy, którzy uprawiają kukurydzę lub ziemniaki, ponieważ te rośliny są idealnym pożywieniem dla dzików.

Wielu rolników każdego roku zastanawia się w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć swoje uprawy przed niszczycielską działalnością dzików. Naszym zdaniem najlepszym sposobem zabezpieczającym pola uprawne jest budowa ogrodzenia elektrycznego, do którego przekonało się już wielu polskich rolników.

Ogrodzenie elektryczne – skuteczna ochrona przed dzikami

Dzik jest bardzo silnym i energicznym zwierzęciem, dlatego też tworząc ogrodzenie elektryczne przy lesie, powinniśmy pomyśleć o doborze odpowiednich komponentów i materiałów.

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy, a mianowicie "serca" pastucha przeciw dzikom - elektryzatorze. Zakładamy, że na polach uprawnych znajdujących się w sąsiedztwie lasów nie mamy stałego dostępu do energii elektrycznej, dlatego też, naszym wyborem powinien zostać elektryzator zasilany akumulatorowo. Taki typ urządzenia może być dodatkowo wsparty panelem słonecznym, który będzie doładowywać akumulator zasilający elektryzator przez cały sezon.

Przy wyborze elektryzatora zwróćmy uwagę na energię impulsu oraz napięcie wysyłane przez urządzenie. Za minimalne wartości przyjmujemy tutaj odpowiednio 3J oraz 10.000V. ‘

Silny elektryzator sprawi, że generowany przez niego impuls elektryczny nauczy zwierzę respektu do ogrodzenia i sprawi, że zapamięta ono, w których rejonach nie powinno się poruszać. Prawidłowo przygotowane ogrodzenie elektryczne wytwarza pole elektromagnetyczne, które jest wyczuwalne przez zwierzęta. Dzięki niemu dziki będą omijać takie miejsce szerokim łukiem.

Kolejnym ważnym wyborem jest dobór odpowiednich słupków, które wykorzystamy do budowy pastucha elektrycznego na dziki. W tym przypadku zalecamy użycie słupków z włókna szklanego lub palików drewnianych. Paliki z włókna szklanego są bardzo wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki bardzo dużej giętkości, idealnie nadają się do tworzenia zapór fizycznych dla dzików. Następnie do naszego ogrodzenia musimy dobrać izolatory, które będą odpowiednie do wybranych przez nas słupków.

Najważniejszym, obok elektryzatora elementem, z którego składa się ogrodzenie elektryczne jest przewodnik. Podczas ochrony pól uprawnych przed dzikami najlepszym wyjściem jest użycie linki stalowej. Posiada ona nawet 10-krotnie wyższą odporność na zrywanie (aż 250 kg) od zwykłego drutu przewodzącego. Koszt linki jest wyższy od zakupu drutu, ale w końcowym rozrachunku jest to dużo pewniejsze i skuteczniejsze rozwiązanie, które z pewnością będzie nam służyć wielosezonowo. Nie zalecamy, aby przy budowie pastucha na dziki używać siatek, taśm i plecionek. Zalecamy użycie specjalnej sprężyny napinającej, która zwiększa wytrzymałość i stabilność pastucha elektrycznego na dziki. Swoje zalety pokazuje w sytuacjach, gdy dzik szarżuje bezpośrednio na ogrodzenie, wtedy linka ześlizguje się po ciele zwierzęcia, w skutek czego nie jest zrywany cały pastuch.

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu mailowego lub połączenia się z naszymi konsultantami, którzy odpowiedzą na Państwa pytania.

Skontaktuj się z konsultantem +48 62 739 40 70 Infolinia pon-pt (7:00 - 16:00) / sobota (8:00 - 14:00)

Zapraszamy do zapoznania się z sekcją poradników poświęconych tematyce ogrodzeń elektrycznych, przygotowanych przez ekspertów z naszego sklepu. Dzięki opublikowanym artykułom, każda początkująca osoba, będzie w stanie dowiedzieć się m. in. jak wybrać odpowiedni elektryzator, jak zbudować ogrodzenie elektryczne dla psa czy jak bezpiecznie przetestować pastuch elektryczny. Dowiedz się więcej i zbuduj skuteczne ogrodzenie elektryczne.

Załóż konto

Nie posiadasz konta? Zarejestruj się!

Zarejestruj się

Zakładając u nas konto, możesz m.in. otrzymywać informację o nowościach, wyprzedażach oraz robić zakupy szybciej, bez wpisywania danych do wysyłki