Ochrona stawów przeciw wydrom

Występująca w Polsce, wydra europejska, to niewielki drapieżnik należący do rodziny łasicowatych. Wydra występuje praktycznie na całym świecie, głównie dzięki możliwości pokonywania dużych obszarów wodnych, co zawdzięcza swoim znakomitym umiejętnościom pływackim. Wydry są ściśle związane ze środowiskiem wodnym. Często można ją spotkać nad brzegiem Bałtyku, nad brzegami rzek, potoków, stawów i jezior. Chociaż jej głównym pożywieniem są ryby, to nie pogardzi również gryzoniami, ptakami wodnymi i błotnymi. W Polsce wydra znajduje się pod częściową ochroną. Wielu właścicieli stawów hodowlanych oraz oczek wodnych boryka się z problemem grasującej wydry. Duża liczba ryb oraz łatwy dostęp sprawiają, że takie miejsca stanowią łakomy kąsek dla tego drapieżnika.

Ochrona stawów przed wydrami nie jest prostym zadaniem. Wydra jest w stanie wyrządzić wysokie szkody w stawach rybnych. Szacuje się, że jest ona w stanie zjeść ponad 2 kg ryb w ciągu dnia. Stosowanie pułapek, odstraszaczy czy trutek, to rozwiązania tymczasowe, nie zawsze skuteczne i na pewno nierozwiązujące problemu. Najlepszą receptą na pozbycie się wydry jest budowa pastucha elektrycznego.

Ogrodzenie elektryczne na wydry powinno przebiegać blisko linii brzegowej danego stawu lub oczka wodnego. Oczywiście pod żadnym pozorem słupki, po których biegną przewody pastucha, nie mogą znajdować się w wodzie. Kolejną kwestią, na która trzeba zwrócić uwagę jest czas trwania impulsu elektrycznego, który jest generowany, co 1 sekundę. Wydra, jako szybkie i zwinne zwierzę mogłaby prześlizgnąć się pomiędzy przewodami ogrodzenia, dlatego ważne jest, aby odstępy między poszczególnymi poziomami były niewielkie - ok. 10 - 15 cm. Na samym dole artykułu znajduje się graficzne przedstawienie zalecanych wysokości. Odpowiednia gęstość pomiędzy przewodami sprawi, że nasz pastuch przeciw wydrom skutecznie uniemożliwi im dostęp do chronionych obiektów wodnych.

Czas na kilka słów o przewodach, jakie należy użyć podczas ochrony oczek wodnych i stawów przed wydrą. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj użycie plecionki, która zapewnia właściwe naprężenie oraz którą łatwo naciągać po upływie czasu. Innym możliwym wyjściem jest użycie drutu lub linki stalowej. Chociaż różnica cenowa pomiędzy tymi dwoma produktami jest znaczna, to linka stalowa stanowi rozwiązanie na wiele sezonów, w przeciwieństwie do zwykłego drutu ocynkowanego, który z biegiem czasu opada, tracąc swoją sprężystość. Do naprężania linki, drutu oraz plecionki polecamy specjalny napinacz przewodów elektrycznych wraz z kierownicą. Alternatywnym rozwiązaniem jest tutaj wykorzystanie specjalnej siatki ogrodzeń elektrycznych z małym oczkiem.

Kolejnym komponentem naszego ogrodzenia (w zależności od dostępności sieci) jest elektryzator sieciowy lub elektryzator akumulatorowy. Wybór silnego urządzenia generującego impuls ma kluczowe znaczenie przy budowie pastucha elektrycznego na wydry. Silny impuls sprawi, że ogrodzenie będzie miało mniejszą wrażliwość na przerastanie linii ogrodzenia (trawa, chwasty), a także wyższą skuteczność w odstraszaniu wydry. Z racji tego, że ciało wydry jest często wilgotne po wyjściu z wody, po zetknięciu z ogrodzeniem elektrycznym odczuwa ona siłę impulsu elektrycznego jeszcze dotkliwiej. W rezultacie zapamietuje takie doświadczenie i trzyma się z dala od miejsca jego zdarzenia.