Monitoring stanu ogrodzenia

Monitoring stanu ogrodzenia

monitoring-działania-ogrodzenia-elektrycznego

Jak sprawdzić i mieć pewność, że ogrodzenie elektryczne działa prawidłowo ?

Monitorowanie stanu ogrodzenia elektrycznego odgrywa niezwykle ważną rolę. Celem budowy pastucha jest wyznaczenie obszaru wypasu zwierząt, ich ochrona przed drapieżnikami, a także zabezpieczenie pól uprawnych, sadów, stawów przed dziką zwierzyną.  Niezauważona usterka ogrodzenia elektrycznego może doprowadzić do wielu kosztownych strat. 

Istnieje wiele metod i rozwiązań, które pozwalają szybko zlokalizować i wyeliminować problem, jaki pojawił się z ogrodzeniem elektrycznym. Podstawowy komunikat o poprawności działania płynie z samego urządzenia generującego impulsy. Na obudowie każdego elektryzatora znajduje się dioda, która informuje o wysyłanych impulsach elektrycznych. Jeśli kontrolka się nie świeci, należy szukać przyczyny w niewłaściwym podłączeniu urządzenia lub jego usterce. 

Najczęstszym powodem niewłaściwego działania ogrodzenia elektrycznego jest spadek napięcia, który wyrażany jest w Voltach. W przypadku jego spadku konieczne jest ustalenie przyczyny, do których najczęściej należą przerosty roślinności, przerwanie przewodu itd. 

Dla elektryzatorów nieposiadających wyświetlacza diodowego warto wykorzystać sygnalizator świetlny, który zawieszany jest na przewodzie ogrodzenia elektrycznego. Wyróżnia się dwa rodzaje sygnalizatorów diodowych:

- sygnalizator miga, jeśli napięcie spadnie poniżej 2000V, 

- sygnalizator przestaje migać,  jeśli napięcie spadnie poniżej 2000V 

Istnieją również sygnalizatory dedykowane do elektryzatorów zasilanych z akumulatorów i baterii. Umożliwiają one szybkie i bezpieczne sprawdzenie stanu napięcia akumulatora, którego spadek świadczy o konieczności naładowania lub wymiany baterii na nową. 

Jak ustalić miejsce, w którym ogrodzenie traci napięcie ?

Miejsce spadku napięcia na ogrodzeniu elektrycznym ustalić można przy pomocy mierników. Wyróżnia się proste mierniki, które miejscowo podłącza się pod przewód i uziemienie oraz mierniki cyfrowe, które wskazują kierunek występujących usterek. W przypadku ich stwierdzenia należy podążać wzdłuż ogrodzenia, dopóki nie ustali oraz nie skoryguje się wady ogrodzenia. Przyczyną usterki może być np. zepsuty izolator, przerwany przewód, przerastająca roślinność, czy napierająca na przewód gałąź. 

Skontaktuj się z konsultantem +48 62 739 40 70 Infolinia pon-pt (7:00 - 16:00) / sobota (8:00 - 14:00)

Zapraszamy do zapoznania się z sekcją poradników poświęconych tematyce ogrodzeń elektrycznych, przygotowanych przez ekspertów z naszego sklepu. Dzięki opublikowanym artykułom, każda początkująca osoba, będzie w stanie dowiedzieć się m. in. jak wybrać odpowiedni elektryzator, jak zbudować ogrodzenie elektryczne dla psa czy jak bezpiecznie przetestować pastuch elektryczny. Dowiedz się więcej i zbuduj skuteczne ogrodzenie elektryczne.

Załóż konto

Nie posiadasz konta? Zarejestruj się!

Zarejestruj się

Zakładając u nas konto, możesz m.in. otrzymywać informację o nowościach, wyprzedażach oraz robić zakupy szybciej, bez wpisywania danych do wysyłki