Jak zbudować ogrodzenie elektryczne ?
Ogrodzenia elektryczne mogą pełnić funkcję ochrony zwierząt domowych przed drapieżnikami, jednocześnie ograniczając ich przestrzeń wypasu. Wykorzystywane są również do zabezpieczenia upraw, sadów i innych miejsc narażonych na szkody wyrządzone przez dziką zwierzynę.
Budowa ogrodzenia elektrycznego uzależniona jest w głównej mierze od jego przeznaczenia. Każdy pastuch tworzony jest według indywidualnych potrzeb. Szeroka gama produktów przeznaczonych do ogrodzeń elektrycznych pozwala na jego konstrukcję w sposób spełniający wszelkie specyficzne wymagania.
Budowa ogrodzenia elektrycznego w 10 krokach.
Kierując się wyborem ogrodzenia elektrycznego należy określić podstawowe kwestie:
1. Typ ogrodzenia elektrycznego.
Określenie typu ogrodzenia elektrycznego ma na celu wybór czy będzie to ogrodzenie stałe, czy tymczasowe.
2. Długość i wysokość ogrodzenia.
Długość ogrodzenia elektrycznego wpływa na ilość niezbędnych materiałów. Wysokość ogrodzenia zdeterminowana jest gatunkiem zwierząt, przed którym ma stanowić barierę.
3. Typ i liczbę słupków, na których budowane będzie ogrodzenie.
Rodzaj słupków zależy w głównej mierze od tego, czy będzie to pastuch przenośny czy stały. Paliki polipropylenowe dedykowane są do ogrodzeń przenośnych lub sezonowych. Rozmieszcza się je co ok. 5-10 m. Mogą być również wykorzystane do ogrodzeń montowanych na stałe, jednak wymagają dodatkowych wzmocnień słupkiem drewnianym co 50 m oraz w narożnikach. Ogrodzenia elektryczne montowane na stałe zaleca się mocować na słupkach drewnianych lub metalowych.
4. Liczbę narożników.
Określenie liczby narożników jest niezbędne do doboru odpowiedniej liczby wzmocnionych słupków drewnianych oraz izolatorów narożnych. Słupki narożne montowane są również w miejscach przejść bramowych.
5. Typ przewodu linii ogrodzenia elektrycznego.
Rodzaj przewodu będącego pod napięciem określa typ zwierzęcia dla którego, bądź przed którym montowane jest ogrodzenie.
6. Liczbę poziomów przewodu pod napięciem.
Liczba poziomów uzależniona jest od gatunku i rozmiaru zwierzęcia, dla którego budowane jest ogrodzenie elektryczne. Na liczbę i wysokość poziomów, które będą stanowić skuteczną barierę wpływa również wiek zwierząt np. w przypadku wypasu cieląt ogrodzenie należy rozbudować o kolejny- niższy poziom.
7. Typ i liczbę izolatorów.
Wybór izolatorów zdeterminowany jest rodzajem słupków, na których budowane jest ogrodzenie elektryczne, a także wybranym przewodem. Liczbę niezbędnych izolatorów określa się poprzez iloczyn liczby słupków i poziomów w ogrodzeniu elektrycznym. Należy pamiętać również o izolatorach narożnych.
8. Typ elektryzatora.
Przy wyborze elektryzatora największe znaczenie ma określenie źródła zasilania elektryzatora oraz określenie jego mocy. Elektryzator może być zasilany z sieci 230V, akumulatora lub baterii. Wymaganą moc elektryzatora ustala się w zależności od typu i charakteru zwierzęcia.
Przy elektryzatorach zasilanych z sieci ważna jest odległość źródła zasilania od ogrodzenia elektrycznego. Wyznacza ona długość niezbędnego przewodu podłączeniowego, przez które płynie napięcie do 20 000 V.
9. Liczbę oraz rodzaj bram.
Liczba bram znajdujących się w ogrodzeniu elektrycznym jest indywidualnym wyborem. Należy wziąć jednak pod uwagę szerokość pojazdów, które będą przez nią przejeżdżały np. kombajn.
10. System uziemiający.
Przy wyborze systemu uziemiającego znaczenie ma podłoże na jakim znajduje się ogrodzenie. Dla bardzo suchych gleb zalecane jest stosowanie dodatkowych uziemień.
Do czego ma służyć ogrodzenie?
Poradnik ogrodzeń elektrycznych
Zapraszamy do zapoznania się z sekcją poradników poświęconych tematyce ogrodzeń elektrycznych, przygotowanych przez ekspertów z naszego sklepu. Dzięki opublikowanym artykułom, każda początkująca osoba, będzie w stanie dowiedzieć się m. in. jak wybrać odpowiedni elektryzator, jak zbudować ogrodzenie elektryczne dla psa czy jak bezpiecznie przetestować pastuch elektryczny. Dowiedz się więcej i zbuduj skuteczne ogrodzenie elektryczne.