Ochrona sadów przeciw zającom

Większość osób zajmujących się sadownictwem nie zdaje sobie sprawy, że szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną mogą wynosić od kilku nawet do kilkudziesięciu procent. Część z nich jest sprawką popularnych szaraków, które upodobały sobie szczególnie obszary z warzywami kapustnymi. Większe szkody wyrządzają one jednak w sadach i szkółkach drzewnych, gdzie podczas zimy obgryzają korę z młodych drzew. Zające bardzo chętnie zakładają swoje kolonie w pobliżach młodników sosnowych, pagórków i nasypów kolejowych.

Zające lubią szczególnie obgryzać korę drzewną.
Zając jest znakomitym sprinterem oraz skoczkiem. Doskonale skacze w wzwyż oraz w dal, dlatego też budując pastuch elektryczny na zające, musimy pamiętać, że musi on mieć odpowiednią wysokość. Zupełnie wystarczające będzie użycie przewodów na trzech wysokościach - 30 cm, 15 cm i 5 cm, z czego ten ostatni powinien być uziemiony. Jako przewodu powinniśmy użyć plecionki, linki stalowej lub ewentualnie drutu. Ważne jest, aby przewód był odporny na odkształcenia oraz zachowywał właściwe naprężenie. Jako słupków możemy użyć krótkich palików drewnianych. Należy jednak pamiętać o użyciu odpowiednich izolatorów.

Kolejną kwestią, którą powinniśmy poruszyć jest wybór elektryzatora. W zależności od położenia tworzonego ogrodzenia elektrycznego na króliki, musimy wybrać pomiędzy elektryzatorem sieciowym lub akumulatorowym. Następnym kryterium jest jego moc oraz siła impulsu. Zalecamy, aby zainwestować w silniejsze urządzenie, które poradzi sobie z wrastającą w przewody roślinnością. Regularne wykaszanie miejsc, w których biegnie pastuch na króliki, ma bardzo duże znaczenie dla jakości naszej ochrony. Chociaż na rynku istnieje wiele sposobów i rozwiązań odnośnie ochrony sadów przez zającami, to budowa ogrodzenia elektrycznego będzie z pewnością najskuteczniejsza.