Ogrodzenia elektryczne przeciw sarnom

Podczas budowy ogrodzenia elektrycznego przeciw sarnom należy dowiedzieć się kilku rzeczy o tych zwierzętach. Sarna należy do rodziny jeleniowatych. Długość jej ciała to maksymalnie 140 cm, na wysokość - 90 cm. Sarny, w zależności od pory roku, odżywiają się m.in. ziołami, trawą, owocami, grzybami oraz młodymi pędami drzew i krzewów. Niestety zdarza się, że nie pogardzą one również ziemniakami, burakami pastewnymi i kukurydzą. Szkody łowieckie corocznie obciążają budżet kół łowieckich, które muszą płacić wysokie odszkodowania z tego tytułu.

Sarny często zapuszczają się na pola uprawne w poszukiwaniu pożywienia.
Skutecznym rozwiązaniem pozwalającym na ochronę upraw przed tymi zwierzętami, jest budowa skutecznego pastucha elektrycznego. Ogrodzenie przeciw sarnom powinno zostać właściwie zaplanowane. Zaczynając od początku, przejdźmy do kwestii odpowiedniego elektryzatora. Urządzenie zasilające pastuch na sarny powinno charakteryzować się napięciem wynoszącym, co najmniej 8000 V oraz energią impulsu min. 3 J. Odpowiednie parametry sprawią, że zwierzę, które raz wejdzie w kontakt z przewodnikiem ogrodzenia, zapamięta nieprzyjemny ból i obszar, w którym go odczuł. Zakładając, że ochraniać będziemy pola uprawne znajdujące się zdala od źródeł zasilania sieciowego, powinniśmy wybrać elektryzator akumulatorowy. Należy pamiętać, że wszelki gałęzie, chwasty i rośliny, które wrastają w ogrodzenie, skutkują w obniżeniu całkowitej efektywności ogrodzenia.

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane na początku, aby skutecznie minimalizować szkody łowieckie wyrządzane przez sarny, pastuch elektryczny powinien stanowić dość wysoką barierę dla tych zwierząt. Zdjęcie poniżej obrazuje, na jakiej wysokości zaleca się umieszczenie przewodników. Zalecamy, aby na dolnym poziomie użyć linki stalowej, która jest znacznie bardziej wytrzymała niż zwykły drut ocynkowany. Na górnym poziomie należy użyć najlepiej taśmy o szerokość ok. 10 mm, dzięki czemu będzie ona dobrze widoczna dla sarny. Połączenie tych dwóch rozwiązań sprawi, że nasz pastuch na sarny będzie skuteczny oraz wytrzymały.

Czas na kilka słów o słupkach, których zaleca się do użycia podczas ochrony upraw przed sarnami. W tym przypadku możliwy jest wybór zwykłych drewnianych lub palików z tworzywa sztucznego. Należy pamiętać o wykorzystaniu odpowiednich izolatorów. W celu zwiększenia odporności linki stalowej, zalecamy instalację specjalnej sprężyny amortyzującej.

Należy pamiętać, że sarny to bardzo płochliwe i czułe zwierzęta. Odpowiednio zbudowane ogrodzenie elektryczne będzie generowało pole magnetyczne, które będzie przez sarny wyczuwane i będą one trzymać się od niego z daleka. Wiele kół łowieckich przekonuje się, że dużo bardziej opłacalne jest inwestowianie w pastuchy elektryczny, niż płacenie wysokich odszkodowań na rzecz rolników.