Choć praktycznie każdy wie lub potrafi sobie wyobrazić co to jest impuls korekcyjny i do czego służy, to już nie każdy wie jak się nim posługiwać.

Każdy treser wie, że przed pierwszym użyciem elektronicznej obroży treningowej należy najpierw wypróbować ją na sobie. Jest to bardzo ważne doświadczenie i najlepszy argument burzący wszelkie domysły towarzyszące używaniu tego urządzenia podczas tresury psów.
Obrożę włączymy, kładziemy np. na dłoni, wybieramy najniższy poziom impulsów i za pomocą przycisku pilota wysyłamy sygnał do obroży.
Elektroniczna obroża treningowa na pilota. Dobra dla każdego domowego tresera.
Elektroniczna obroża treningowa na pilota. Dobra dla każdego domowego tresera.
W tym momencie, jeszcze przed wciśnięciem danego przycisku, każdy odruchowo szarpnie ręką lub oczekując ogromnego bólu w wyniku impulsu elektrycznego, odruchowo odskoczy. Tymczasem nie dzieje się nic. Po pokonaniu pierwotnego strachu każdy stwierdzi, że subtelnego mruczenia lub łaskotania prawie nie czujemy. Dlatego też przed zakupieniem takiego urządzenia należy koniecznie sprawdzić najpierw, jaką skalę mocy impulsów dany model oferuje, jak łatwo się reguluje i czy najniższe impulsy są wystarczająco delikatne. Można to skontrolować za pomocą opisanego tutaj testu na dłoni. Dobra elektroniczna obroża treningowa ma prawidłowo wypoziomowaną moc impulsów korekcyjnych, począwszy od delikatnego, którego prawie nie czuć, aż po dobrze odczuwalny. To zagwarantuje hodowcom, że unikną najczęstszego błędu i pomyłki podczas stosowania elektronicznych obroży treningowych i ogólnie impulsów korekcyjnych w treningu psa – że to psa musi i powinno boleć.
Ból i stres wręcz przeciwnie tłumią jakikolwiek proces uczenia się. Dlatego też przed rozpoczęciem tresury należy jak najwięcej dowiedzieć o samym psie, o procesie jego rozwoju, sposobie myślenia i uczenia się. Pomimo gwarantowanych i ustalonych poglądów wielu szkolących i przewodników, należy najpierw nauczyć się rozumieć psa i porozumiewać z nim, a nie tylko karać go za to, co zrobił, czy za to, czego nie wykonał. Sama elektroniczna obroża treningowa nie wytresuje psa, ani też nie stanie się on lepszy w wyniku jej stosowania. To zadanie dla właściciela, ale dobra i prawidłowo używana elektroniczna obroża treningowa bardzo ułatwi proces szkolenia.