Ogrodzenia elektryczne przeciw bobrom

problemy z bobrami

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego liczebność bobrów w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła do ok. 55 000. Ten nagły wzrost to efekt Programu Aktywnej Ochrony Bobra Europejskiego. Tak duża populacja bobra przyczynia się również do szkód wyrządzanych na terenach rolniczych. Dlatego też od dłuższego czasu zarówno hodowcy, rolnicy jak i myśliwi starają się znaleźć najlepsze rozwiązania na ochronę swoich hodowli i upraw przed bobrami przy zachowaniu ich bezpieczeństwa.

Mimo, iż bóbr jest zwierzęciem pięknym oraz traktowanym przez ludzi jako "inżynier" i " budowniczy", to jest również jednym z największych szkodników. Poprzez budowane przez bobry tamy na rzekach, strugach, zalewane są pola i lasy. Ścinane przez bobry drzewa powodują podtapianie dróg lub blokowanie systemów, których zadaniem jest odwadnianie dróg. Bobry są bardzo dużym zagrożeniem dla hodowców ryb. Poprzez budowanie tam w stawach rybnych blokują prawidłowy przepływ oraz poziom wody, co może w najgorszym przypadku może powodować śnięcie ryb. Problem z bobrami często dotyczy także osób posiadających szkółki drzew czy sady, gdzie szkodniki generują też wysokie straty. W poniższym artykule spróbujemy przekazać Państwu najlepszy i najbardziej skuteczny sposób na ochronę przed bobrami.

Dorosły bóbr osiąga do 100-110 cm długości, a jego waga to ok. 30 kg. Jest on jednym z największych przedstawicieli gatunku gryzoni. Dlatego też niezwykle ważnym elementem jest wybór odpowiedniego sposobu na ochronę naszych terenów czy upraw. Na rynku jest dostępnych kilka rozwiązań dotyczących ochrony przed bobrami: pułapki na bobry (żywołapki), czy zwykłe ogrodzenia z siatki. Jednak jedną z najbardziej skutecznych metod ochrony upraw i stawów hodowlanych przed bobrami (jak również przed innymi szkodnikami) są ogrodzenia elektryczne przeciw bobrom, które w ochronie długofalowej, są o wiele mnie kosztowne jak również wymagają o wiele mniejszego wkładu pracy.

Ogrodzenie elektryczne na bobry lub inaczej mówiąc pastuch na bobry, to rozwiązanie które w sposób skuteczny ochroni sady lub inne uprawy przed bobrami, czy też innymi szkodnikami. Pastuch powinien być dostosowany do rozmiarów szkodnika. Dlatego też stosując pastuch do ochrony np. stawów musimy zastosować ogrodzenie kilkudziesięciocentymetrowe. Elektryzator, który generuje impulsy elektryczne w razie zetknięcia szkodnika z pastuchem generuje silny impuls elektryczny, który odstrasza bobra w sposób efektywny, aczkolwiek bezpieczny dla zwierzęcia. Taki krótkotrwały wstrząs elektryczny powoduje, że bóbr zapamiętuje miejsce, w którym został porażony prądem i omija je z daleka. Istotną sprawą jest dobór odpowiedniego elektryzatora. W przypadku ochrony przed bobrami najbardziej adekwatnym będzie zastosowanie elektryzatora o minimalnej energii wyjściowej impulsu równej 3J. Zaleca się jednak, aby pastuch elektryczny na bobry posiadał energię impulsu na poziomie 4,5 - 5J. Polecany model akumulatorowy to Chapron Berger Magnum 3J, natomiast najlepszym wyborem zasilanym z sieci 230V będzie Chapron SEC10000 5J.

Prawidłowo skonstruowany pastuch przeciw bobrom powinien być wyższy niż zwierzę, a jego linie poprzeczne powinny być instalowane na takiej wysokości, aby bóbr czy też inny szkodnik nie mógł się przez nie przedostać. Najbardziej wskazanym jest, aby pierwsza linia znajdowała się ~20 cm nad ziemią. Kolejny poziom powinien być zamontowany na wys. ~45 - 50 cm. Zalecany przewód to linka stalowa lub plecionka. Tego typu przewody posiadają dużą wytrzymałość na zrywanie i warunki atmosferyczne. Przewody mogą być mocowane na dowolnych słupkach (paliki polipropylenowe lub słupki z włókna szklanego), ważne jest, aby ogrodzenie na bobry zawierało także stabilne słupki drewniane, które wzmocnią całą konstrukcję pastucha w kluczowych jego miejscach. Tak zbudowane ogrodzenie elektryczne w skuteczny sposób ochroni stawy hodowlane, oczka wodne, czy też różnego rodzaju uprawy przed szkodliwym działaniem pięknych, aczkolwiek uciążliwych dla rolnictwa zwierząt jakimi są bobry. W naszej ofercie można znaleźć kompletny zestaw pastucha na bobry na 500 metrów ogrodzenia.