dziki i niszczenie upraw

Zwiększająca się populacja dzikiej zwierzyny oraz rosnące straty upraw rolnych sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie na zaawansowane technologicznie elektryzatory o wysokiej energii impulsu. Wprowadzona przez Unię Europejską dyrektywa umożliwia producentom budowę bardzo mocnych, a jednocześnie całkowicie bezpiecznych elektryzatorów, których pracą zarządzają układy mikroprocesorowe.

Elektryzatory inteligentne z serii Buffalo.

ZASADA DZIAŁANIA ELEKTRYZATORA INTELIGENTNEGO
Sposób działania elektryzatorów inteligentnych wyjaśnimy na przykładzie elektryzatora Chapron Buffalo F15, który może wygenerować impuls o maksymalnej energii wyjściowej 15J. Aktualne normy europejskie zezwalają, aby moc impulsu dostarczonego zwierzęciu przy zetknięciu z ogrodzeniem nie przekraczała 5J. Mikroprocesor sterujący elektryzatorem na bieżąco mierzy parametry ogrodzenia. W sytuacji, gdy część energii impulsu tracona jest na niewłaściwą izolację (np. na przerost roślin, mokre lub uszkodzone izolatory itp.), elektryzator zwiększa energię impulsu tak, by ta dostarczona do zwierzęcia wynosiła 5J. Takie rozwiązanie pozwala na skuteczne odstraszanie dzikich zwierząt nie tylko podczas ich kontaktu z linią ogrodzenia, ale także poprzez pole elektromagnetyczne, które jest przez zwierzęta wyczuwane z odległości kilku metrów.

ELEKTRYZATORY INTELIGENTNE I TECHNOLOGIA UBI
Elektryzatory inteligentne pracują w technologii UBI - ultraniskiej impedancji, co w praktyce oznacza to, że doskonale sprawdzają sie w trudnych warunkach, przy dużym przeroście roślinności. Dzięki technologii UBI są to najlepsze elektryzatory do długich ogrodzeń, gdzie należy przyjąć, że część energii impulsu będzie stracona w wyniku kontaktu z roślinności, a jednocześnie na linii ogrodzenia będzie maksymalna dozwolona energia impulsu - 5J.

MONTAŻ ELEKTRYZATORA
Aby prawidłowo zmierzyć straty na izolacji mikroprocesor wymaga bardzo dobrego uziemienia, dlatego zaleca się zastosowanie kilku długich bolców uziemiających, a najlepiej uziemienia obwodowego, szczególnie dla długich ogrodzeń. Brak dobrej jakości uziemienia może spowodować błąd pomiaru strat na ogrodzeniu i w rezultacie niedopasowanie energii impulsu do panujących warunków.