Elektroniczne obroże treningowe to stosunkowo nowe na rynku urządzenia składają się z dwóch części: z pilota zdalnego sterowania (podobnego do pilota odbiornika telewizyjnego), który trzyma w ręku treser i obroży wyposażonej w odbiornik.
System ten umożliwia nam więc komunikowanie się z psem w prosty sposób, bez niepożądanych skojarzeń oraz na dużą odległość. Z całą pewnością każdy właściciel psa spotkał się z sytuacją, gdy po wprowadzeniu się pupila do domu czy na podwórko ten od razu po oswojeniu zajął się gruntowną dewastacją wszystkiego co stanęło na jego drodze.

Dzięki zastosowaniu elektronicznej obroży na pilota treser, czy właściciel może w każdej chwili zdyscyplinować psa wysyłając do obroży za pomocą pilota ostrzegawczy sygnał dźwiękowy lub elektryczny impuls korekcyjny.

Sposób ten jest bardzo podobny do sytuacji, w której treser używa gwizdka i smyczy z obrożą. Sygnał dźwiękowy można stosować także jako komendę lub zapowiedź impulsu korekcyjnego. Jednak w odróżnieniu od smyczy i klasycznej obroży zaciskowej lub kolczastej, elektroniczne obroże treningowe umożliwiają zastosowanie zawsze identycznego, powtarzającego się sygnału dźwiękowego i ustawienie odpowiedniego impulsu korekcyjnego zgodnie z zapotrzebowaniem. Jest to bardzo ważne dla szybkiego wytworzenia odruchów warunkowych, czyli szybkiego uczenia się komend i ćwiczeń, które pies dobrze i długo pamięta.

Wszyscy wiemy, jak trudno jest wydać psu zawsze taką samą komendę, takim samym głosem i używając takiej samej intonacji. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku smyczy. Tutaj często spotykamy się jeszcze ze znaczną dysproporcją siły tresera i psa, kiedy to pies nierzadko jest silniejszy, w związku z czym opanowanie go na smyczy i wydawanie impulsów korekcyjnych (szarpnięć) wymaga znacznego doświadczenia oraz siły i jest niewystarczające lub czasami zupełnie niemożliwe. Problemy tego typu są wyeliminowane podczas stosowania elektronicznej obroży treningowej. Z tego powodu psa mogą tresować także osoby o drobnej sylwetce lub w podeszłym wieku.