Ogrodzenia elektryczne przeciw jeleniom

Jeleń jest parzystokopytnym zwierzęciem, który za dnia ukrywa się w gęstwinach lasu, a po zmierzchu wyrusza na żery. Do jego przysmaków oprócz pędów, liści, kory, owoców drzew, należą także zboża, ziemniaki, buraki i kapusta. Koła łowieckie zobowiązane są do płacenia odszkodowań dla rolników w przypadku niszczenia pól uprawnych.

Podczas budowy ogrodzenia elektrycznego przeciw jeleniom, należy przyjąć odrobinę inną strategię niż w przypadku saren. Przede wszystkim pastuch musi być wyższy oraz zalecane jest użycie większej liczby przewodników. Zdjęcie poniżej przedstawia zalecane wysokości, na których powinniśmy zawiesić linkę lub taśmę. W zasadzie wystarczające jest zbudowanie ogrodzenia składającego się z trzech poziomów: 2 z linki stalowej lub drutu i górne z taśmy, która będzie dobrze widoczna dla jelenia. Jeden z przewodów powinien znajdować się na wysokości nosa zwierzęcia. Górny przewód pastucha elektrycznego na jelenie powinien być zawieszony na poziomie 150 cm.

Jeżeli chodzi o odpowiedni elektryzator to jego parametry powinny przypominać te przedstawione w artykule odnośnie pastuchom na sarny, tj. napięcie rzędu 8000 V oraz o siła impulsu elektrycznego 3J. Ważne jest, aby pamiętać o właściwym uziemieniu ogrodzenia oraz izolacji, gdyż ma to kluczowy wpływ na jakość napięcia płynącego przez pastucha. Należy zwrócić uwagę na to, że roślinność, która wrasta w przewody ogrodzenia, sprawia, ze traci on na swojej skuteczności.

Właściwie zbudowany pastuch elektryczny pozwala zminimalizować straty łowieckie wyrządzane przez jelenie. Ważne, aby impuls, jaki generuje elektryzator efektywnie działał na te zwierzęta i żeby w efekcie czego, nabrały one respektu do naszego ogrodzenia.