Ogrodzenia elektryczne przeciw dzikom

Według Głównego Urzędu Statystycznego, liczebność polskiej populacji dzika szacowana jest obecnie na ok. 270 tys. osobników. Szkody łowieckie Na tego ssaka z rodziny świniowatych poluje wiele drapieżników np. wilk, niedźwiedź oraz człowiek. Nawiązując do tego ostatniego, dzik w okresie od 16 stycznia do 14 sierpnia znajduje się pod ochroną i nie można wtedy prowadzić odstrzału tych zwierząt.

Wiele kół łowieckich posiada w swoich obwodach dziki, które od zawsze narażały i narażają ich na wysokie straty pieniężne. Co więcej, szkody łowieckie są odwiecznym utrapieniem rolników oraz działkowców, którzy posiadają ziemię w pobliżu lasów. Jeden dzik w ciągu jednej nocy, jest w stanie kompletnie zniszczyć uprawy na obszarze równym 1ha. Bardzo często dotyczy to pól kukurydzy lub upraw ziemniaków, które są chętnie wybierane przez te zwierzęta. Zarówno myśliwi jak i rolnicy, poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby im skutecznie bronić się przed wtargnięciem dzika na tereny uprawne. W tym artykule postaramy się przedstawić najlepsze (naszym zdaniem) rozwiązania tego problemu.

Jak wiadomo dzik jest bardzo silnym i energicznym zwierzęciem, dlatego też tworząc ogrodzenie elektryczne przy lesie, powinniśmy pomyśleć o odpowiednich komponentach i materiałach. Zacznijmy od najważniejszej rzeczy, a mianowicie "sercu" pastucha przeciw dzikom - elektryzatorze. Ochraniając uprawy znajdujące się w pobliżach lasów, trzeba przyjąć, że nie będziemy mieli dostępu do źródła zasilania.
Szkody wyrządzone przez dziki mogą być ogromne.
Dlatego też, naszym wyborem powinien zostać elektryzator zasilany akumulatorowo. Taki typ urządzenia może być dodatkowo wsparty panelem słonecznym, który będzie doładowywać akumulator zasilający elektryzator przez cały sezon. Kolejnym ważną rzeczą jest energia impulsu oraz odpowiednie napięcie. Za minimalne wartości przyjmujemy tutaj odpowiednio 3J oraz 10.000V. Należy pamiętać, że parametry te spadają, gdy w przewodniki ogrodzenia wrasta roślinność. Silny elektryzator sprawi, że impuls elektryczny nauczy zwierzę respektu do ogrodzenia i zapamięta ono, w których rejonach nie powinno się poruszać. Dodatkowo, takie urządzenie sprawia, że ogrodzenie wytwarza pole elektromagnetyczne, które jest wyczuwalne przez zwierzęta, które będą takie miejsce omijać szerokim łukiem.

Następnie musimy się zastanowić nad wyborem słupków, które wykorzystamy do budowy pastucha na dziki. W tym przypadku zalecamy użycie słupków z włókna szklanego lub zwykłych słupków drewnianych. Paliki z włókna szklanego są wbrew pozorom bardzo wytrzymałe. Dzięki bardzo dużej giętkości, idealnie nadają się do tworzenia zapór fizycznych dla dzików. Po wyborze słupków należy zaopatrzyć się w izolatory (odpowiednie do rodzaju posiadanych słupków).

Sprężyna amortyzująca.
Najważniejszym, obok elektryzatora, elementem budującym ogrodzenia elektryczne jest przewodnik. Jego wybór powinien się wiązać bezpośrednio z rodzajem zwierząt, przed którymi tworzymy pastuch przeciw dzikom. Podczas ochrony pól uprawnym przed dzikami najlepszym wyjściem jest użycie linki stalowej. Posiada ona nawet 10-krotnie wyższą odporność na zrywanie (250 kg) od zwykłego drutu. Koszt linki jest wyższy od kosztu drutu, ale w końcowym rozrachunku jest to dużo pewniejsze i skuteczniejsze rozwiązanie, które z pewnością będzie nam służyć dłużej niż 1 sezon. Nie zaleca się używania siatek, ani taśm i plecionek. Radzimy również użycie specjalnej sprężyny napinającej, która zwiększa wytrzymałość i stabilność pastucha elektrycznego na dziki. Swoje zalety pokazuje w sytuacjach, gdy dzik szarżuje bezpośrednio na ogrodzenie, linka ześlizguje się ciele zwierzęcia, w skutek czego nie jest zrywany cały pastuch.

Poniższe zdjęcie przedstawia zalecane wysokości, na których należy zawiesić linkę stalową. Taki rozstaw przewodnika czyni ogrodzenie elektryczne barierą, która jest praktycznie niemożliwa do pokonania dla dzika. Normalnie wystarcza montaż linki na dwóch wysokościach. Trzeci poziom linek staje się niezwykle przydatny, gdy teren na którym chcemy chronić uprawy jest nierówny. Opisane rozwiązania pozwalają kompletnie lub w bardzo wysokim stopniu ograniczyć szkody łowieckie wyrządzane przez dziki.